expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

8 Temmuz 2013 Pazartesi

Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan...


Ramazan, Kur'an ayıdır  
      
   Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

   Kur'an', Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an insan için hayati değer taşır. Kur'an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir.

  Müslümanlar, ramazan ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an'dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir. 

Kur'an, Ramazan ayında inmeye başlamıştır ...       

  Kur'anıkerim, ramazan ayının Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

Ramazan, oruç ve sabır ayıdır ...   
   

   Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da "…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun" (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.  

  Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ne gibi etkileri vardır?        

  Gerçekten ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır. Ramazan boyunca yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen "Hoş geldin ya şehrü ramazan" gibi yazılar görürüz. Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar.

  Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, oruç açma vaktini gelmesini bekleriz. Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu dua ile açarız. Yemeğimizi yedikten sonra dua ederek Allah'a şükrederiz. Sonra akşam namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız. Bu ayda camiler dolar taşar.

  Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.                        

Alıntıdır...

   ALLAH Hepimize Mübarek Ramazan ayını tüm güzellikleri ile yaşamayı nasip etsin...Huzur ,bereket,mutluluk ve ibadetlerle dolu bir ramazan ayı geçirmemiz dileğiyle ...Hayırlı Ramazanlar...Rabbim tuttuğumuz oruçlarımızı ve yaptığımız ibadetlerimizi  kabul eylesin...Amin...

10 yorum:

 1. Canım Hayırlı ve bereketli Ramazanlar diliyor ve öpüyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Deryacım...
   Hepimiz için inşallah berekli hayırlı ve huzur dolu bir Ramazan nasip olur ...
   Bende öpüyorum seni sımsıkı sarılarak...
   Sevgilerimle...

   Sil
 2. Hayırlı Ramazanlar :)Allah tuttuğumuz orucu kabul etsin inşallah :)

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler canım hepimize bu Ramazan da bereketi ,bolluğu ,huzur ve mutluluğuyla gelir inşallah...
  Amin cümlemizinkini...
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 4. Emelcim Hayırlı Ramazanlar..Allah hayırlı,güzel günler göstersin..sevgiler,öpüyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekürler Nurşencim...
   Hepimize inşallah...
   Ben de öpüyorum seni sarılarak en kocamanından...
   Sevgilerimle...

   Sil
 5. Hayırlı Ramazanlar olsun İnşaALLAH sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ALLAH razı olsun canım heğimize inşallah...
   Sevgilerimle...

   Sil
 6. Hayırlı Ramazanlar canım....Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım hepimize inşallah...
   Sevgilerimle...

   Sil

Güzel yorumlarınızı ve eleştirilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim...
Bıraktığınız yorumlar için şimdiden teşekkürler...Sevgi ve saygılarımla...

Follow by Email

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...